MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA
Zdjęcie przedstawia występowanie mitochondriów w komórkach tak zwierzęcych jak i roślinnych.
_______________________________________________________________________________________________________
ROLA TYCH ORGANELI KOMÓRKOWYCH W ORGANIZMACH (kilka ważnych informacji)
Pod wpływem nadmiaru emocji, nieprzewidzianych sytuacji krytycznych, wywołanych bakteriami chorobotwórczymi stresu oraz różnych traum w mitochondriach komórkowych dochodzi do mikrouszkodzeń, które mają bezpośredni wpływ na stan całego organizmu.
Ponieważ organella te są odpowiedzialne za zaopatrywanie naszego ciała w energię, wszelkie zmiany, które w nich zachodzą, mają związek z powstawaniem stanów zapalnych prowadzących do chorób, a nawet nowotworów. Proces ten można zaobserwować nawet wśród noworodków.
Organizm człowieka składa się w przybliżeniu z 10¹³ komórek, zatem biorąc pod uwagę, że na jedną komórkę przypadają tysiące mitochondriów, tworzą one naprawdę dużą jednostkę energetyczną.
Dzisiaj w czasach dynamicznego rozwoju nauk medycznych, potrafimy zrozumieć przyczynę powstawania chorób. Jest ich wiele, a jedną z głównych przyczyn są zaburzenia mitochondrialne, czyli niedobór energetyczny. Dla zrozumienia proponuję zapoznać się z kilkoma szczegółami związanymi z budową komórki zwierzęcej i roślinnej.
Mitochondria mają od około 2 do 5 µm długości, natomiast ich średnica wynosi od około 0,5 do 2 µm. Im dany narząd ma wyższe zapotrzebowanie na energię oraz cechuje się większą aktywnością metaboliczną, tym obecne w jego komórkach Mt. I tak trombocyty zawierają od 2 do 6 szt., komórki nerwowe około 10 000, a komórka jajowa od 2000 do wielu setek tysięcy sztuk. Mt mięśnia sercowego stanowią około 36% całkowitej wagi serca.